Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/tomice/domains/pmsafe.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 6230 O czym warto pamiętać przy wymianie okien. | PMsafe | OPAŁ | MATERIAŁY BUDOWLANE | DREWNO KOMINKOWE | WĘGIEL | PELLET
728 512 659 piotr.safe@gmail.com

Blog

O czym warto pamiętać przy wymianie okien

Według statystyk nawet do 70% domów w Polsce ma blisko 30 lat. Nawet jeśli nasz dom ma15 lat to na przestrzeni tego czasu sporo się zmieniło. Myjąc okna widzimy ząb czasu na ramie. Uszczelki dawno sparciały powodując nieszczelności. Zapewne nie raz zimą otwieraliśmy okna i sami uszkodziliśmy wiele rzeczy. Nasze okna mają nieestetyczne szwy, których już się nie spotyka a wspólczynniki cieplne okien dawno zmieniły się na lepsze. Wymiana okna przyniesie ze sobą wiele korzyści np.: estetycznych, większego komfortu cieplnego i akustycznego. Idealnie byłoby wymienić okna przy okazji remontu dachu ale te często są w o wiele lepszej kondycji. Na początku należy sprawdzić stan więźby dachowej chociaż to trudne w przypadku gdy poddasze jest ocieplone i zabudowane.

Wymianę okien warto zlecić specjalistom, którzy wykonają to profesjonalnie, zgodnie z zaleceniami producentów i udzielą gwarancji na wykonaną przez siebie pracę.

O czym warto pamiętać przy wymianie okien

1. Sprawdźmy przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła. Oznaczany jest on literą Uw w jednostkach W/m2 K. Im jest on niższy oznacza to, że okno lepiej izoluje. Trzeba sprawdzać wartość całego okna UW ponieważ jest on zawsze niższy niż współczynnik samej szyby. W przypadku domów energooszczędnych dostępne są okna z UW = 0,58 W/m2 K.

Warto o to zadbać ponieważ okna dachowe są wciąż najsłabszym termicznie miejscem dachu.

Aby zminimalizować straty ciepła i przecieki na ich styku z konstrukcją producenci
okien opracowali kilka rozwiązań technicznych:

  • obniżono poziom montażu okna. Rama znajduje się bliżej ocieplenia. Taki montaż możliwy jest tylko przy w miarę płaskich pokryciach dachowych. Niestety kołnierze są droższe przy tej metodzie montażu lepiej izoluje się styk okna z dachem. Można kupić okno z fabrycznie zamontowaną ramą termoizolacyjną. Producenci oferują również zestawy izolacyjne ( rama z pianki lub warkocze z owczej wełny ) w niektórych modelach okien pasywnych aby zminimalizować ryzyko mostków termicznych podczas montażu producenci fabrycznie mocują termoizolację wokół ramy, jak również kątowniki i nawet folię paroizolacyjną. Zamiast tradycyjnych wkrętów stosuje się niewidoczne mocowania na klik co
    poprawia szczelność i estetykę okna.

2. Dobrze dobrane okno może ochronić nas przed uciążliwym hałasem dochodzącym z zewnątrz. Jeśli mieszkamy pod lasem to nie jest to dla nas istotne ale jeśli mieszkanie lub dom jest w mieście lub przy ruchliwej ulicy to warto zadbać o izolację akustyczą Rw. W takich miejscach warto wybrać okno o parametrach 35-45 dB.

3. Następną kwestią jest odpowiednia wentylacja przez zastosowanie wywietrzników w oknach

4. Warto również zwrócić uwagę na sposób otwierania okien. Do wyboru mamy

  • uchylne
  • obrotowe
  • uchylno-obrotowe

Sposób otwierania ma duży wpływ na komfort użytkowania i sprawia, że poddasze jest bardziej funkcjonalne. Okna obrotowe czyli takie gdzie oś obrotu znajduje się dokładnie w połowie wysokości skrzydła zaleca się montować w przypadku wyższych poddaszy gdyż umycie takiego okna będzie możliwe od wewnątrz bez konieczności wychodzenia na dach. Okna uchylne ( uchylają sie na zewnątrz ) zapewniają wygodę użytkowania. Takie okna warto kupować w podwójnym zestawieniu na możliwość mycia jednego okna z drugiego. Możemy również wybrać okno uchylno-obrotowe, które ma dwie osie obrotu skrzydła i łączy w sobie zalety dwóch poprzednich.

5. Doświetlenie poddasza

Jedno średniej wielkości okno dachowe jest w stanie zapewnić wystarczającą ilość światła w bardzo małym pomieszczeniu ( do 7 m2 podłogi ) Jeśli w dużym pomieszczeniu zdecydujemy się na jedno okno najlepiej zamontować je pośrodku długiej ściany. Im

mniejszy kąt nachylenia dachu tym okno powinno być wyższe

Zadzwoń do nas!

+48 728 512 659

PMsafe

Piotr Paracki

84-300 Lębork
ul. Kossaka 62

+48 728 512 659

piotr.safe@gmail.com

Dział sprzedaży

 

+48 666 409 896